środa, 29 stycznia 2014

WYSOKIE WODY GRUNTOWE

Wiosna już niebawem do nas przyjdzie, taką mam przynajmniej nadzieję :-)  Jest to mokra pora roku i większość inwestorów właśnie teraz zaczyna swoje budowy.


Chciałbym Państwu przybliżyć problem, który na wiosnę występuje bardzo często i większość wykonawców nie może sobie z nim poradzić, lub go lekceważą z braku doświadczenia w tej materii.

Fundament domu jest najważniejszą częścią budynku, to na nim spoczywa cały ciężar i trzeba o tym pamiętać przy realizacji prac budowlanych.

Opiszę pewien przykład, z którym spotkałem się podczas mojej pracy. Działka wydawała się ładna, ale pod powierzchnią tkwił problem, którego nie było widać.


Przed zakupem działki, ewentualnie przed rozpoczęciem prac zawsze zalecam zrobić badanie geologiczne gruntu, wystarczy 1-2 odwierty na 3-5 m, na środku posadowienia domu. 
Koszt niewielki i daje inwestorowi obraz na czym będzie stał jego wymarzony dom. 
Badanie daje możliwość poprawienia projektu i zmianę jego posadowienia.

Jeśli po badaniu okażą się, że są wysokie wody gruntowe odradzam fundamenty tradycyjne, gdyż stanie po kolana w wodzie żadnemu materiałowi nie wyjdzie na dobre ( z wyjątkiem mostów).

Do tego wiosenne roztopy, które jeszcze pogarszają sprawę i podnoszą wody podskórne.
Na fotografii poniżej jeden z wielu ekstremalnych przypadków z jakimi się spotkałem na budowach. 


Wody podskórne występowały tu już na głębokości 15-20 cm.
W zasadzie nie ma to znaczenia na ilu centymetrach jest woda 15 czy 50 problem jest podobny i trzeba to rozwiązać. 
Doświadczony wykonawca nie boi się takich przypadków, słaby ucieka z budowy lub twierdzi że trzeba poczekać na lato. Prawdziwego lata w 2013 roku nie było, przynajmniej ja nie zauważyłem i inwestor po takiej diagnozie czekałby do jesieni. W tym przypadku problem nie zniknął, wody podskórne były przez cały rok bardzo wysoko.


Rozwiązaniem jest oczywiście płyta fundamentowa, zaprojektowana przez doświadczonego projektanta, przemyślana i dobrze zbudowana przez fachowców. Powierzenie w tym przypadku prac tzw. "papudrakom" stanowczo odradzam!!!. 
Zastosowaliśmy w tym przypadku parę naszych trików, które dały świetny rezultat.


Jak wyszliśmy z nasypem ponad poziom gruntu temat wydawał się rozwiązany (dla niedoświadczonego wykonawcy), ale problem był nadal.


Przy takich wysokich wodach gruntowych trzeba zaplanować każdy detal, dobrać odpowiednie kruszywo do zagęszczania, w odpowiedni sposób prowadzić prace ziemne, dobrać odpowiedni sprzęt do zagęszczenia podsypki. Wszystko ma znaczenie, by prawidłowo wykonać swoją pracę.


Płyta fundamentowa do świetny wynalazek, daje mnóstwo korzyści w porównaniu do fundamentów tradycyjnych i przy tym jej wykonanie jest stosunkowo tanie.


W budownictwie pasywnym i wysoko-energooszczędnym to w zasadzie jedyne rozwiązanie, by dobrze zaizolować dom od spodu i w ekstremalnych przypadkach odciąć go od wody gruntowej.
Na dobrze przygotowanej i wykonanej płycie fundamentowej można wszystko zbudować. 


Poniżej budowany jest dom w standardzie NF40 w technologii www.Therm-Block.pl 


Ściana Therm-Block-a ma świetne parametry izolacyjne, akustyczne i idealnie pasuje do naszych płyt fundamentowych. Tu widzimy grafitowy wariant ściany U= 0,12


W razie pytań służę pomocą.

Życzę Wszystkim przyszłym inwestorom szybkiej wiosny i niskich wód gruntowych :-)

Pozdrawiam.



2 komentarze:

  1. 1 - Czyli po ustawieniu tych płyt w przestrzenie między płatami wlewany jest beton?
    2 - jak z wytrzymałością takiej ściany co do wieszania elementów cięższych jak kuchnia itd?
    3 - czy można na taką scianę od wewnątrz położyć tynck cementowy czy pozostaje już tylko płyta GK

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Pytanie dotyczy ścian systemu THERMBLOCK. Tak w przestrzenie wlewa się beton i powstaje monolityczna bardzo wytrzymała i ciepła ściana. Z tego można budować wszystko nawet wieżowce.
    Z wieszaniem ciężkich elementów typu szafki kuchenne itd. nie ma problemu. Stosuje się do tego kołki np. Fiszera i na jednym kołku powiesimy 40-60 kg x 2-3 stuki i po temacie. Jeśli mamy większe obciążenia to możemy przewiercić się do rdzenia betonowego i tu możemy powiesić nawet kilka ton.
    Ściany od środka najlepiej jest otynkować tynkiem gipsowym, ale każda inna okładzina też możne być stosowana.

    Pozdrawiam i Życzę Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku
    :-)

    OdpowiedzUsuń